Krásné, trošku upršené ráno.
Zapisuji si všechny náměty na články, které by jste si ode mě rádi přečetli (a já Vám za ně moc děkuji) a už několikrát padl právě tento - jak asi vypadá tvůj trénink vrchní části těla? (nebojte na zadečky se taky chystám ;))
Photo by Markéta Stalmachová |
Musím říct, že k pořádnému potrápení vršku jsem se musela trochu propracovat. Moc mě to nebralo. Ale teď, když už docela umím procítit svaly, které vlastně chci cvičit, dostávají tréninky nový rozměr a já tomu dávám maximum. Už to není tak, že bych se těšila na některou část těla více nebo méně, protože mě vážně baví všechno (kromě bicepsu, což u mě naštěstí tak moc nevadí :D)
Už jste možná zaregistrovali, že tréninky mám většinou rozděleny na vrchní a spodní část těla. Maximálně mi to vyhovuje. Aktuálně vrchní část cvičím 3x do týdně a procvičím tedy komplet vrch těla. Záda, ramena, prsa, triceps, biceps a přidávám i bříško, ale to ke každému tréninku.
Cvičím vždycky v supersériích (nesnáším proluky mezi jednotlivými cviky, maximálně na vydýchání, prostě miluju když to odsýpá) Většinou střídám dva cviky na partii. Například záda
Stanování vrchní kladky před hlavu + Přítahy osy v předklonu.
Záda jsou pak v jednom ohni a já mám pak z toho dobrý pocit :D
Co se týče počtu sérií a opakování, bývají to 3-4 série po průměrně 12 opakování. Dost na to, aby jste danou partii zničili a přitom mohli vzít už nějakou tu váhu.
Každý trénink si trochu obměňuji. Nejen, že mě to tak více baví, myslím si, že tělo si tak nemá šanci zvyknout a lépe pak reaguje. Od Honzy (trenéra) mám vždycky nějaký trénink napsaný. Vždy si dodržím počet sérií a opakování na danou partii, jakým cvikem to udělám si ale většinou vyberu až ve fitku, podle chuti a nálady.
Začínám vždycky rozehřátím na páse, rychlejší chůzi, jen pár minut, abych se zahřála. Pak mířím ke stojanu s činkami kde vždycky prokroužím všechny klouby a lehce se svižně protáhnu. Beru do ruky 2kg činky a lehce procvičím vše co chci cvičit, abych tak nezatížila, ale trochu zahřála svaly a připravila je do akce.
No a takový trénink pak může vypadat třeba takto:
Stahování klady před hlavu + Přítahy osy v předklonu 4x12
Upažování v předklonu + tlaky na ramena 3x15
Upažování s jednoručkama + předpažování s kotoučem 3x 12
Tlaky na prsa s jednoručkami 3x10
Bicepsový zdvih s jednoručkou + stlačování lana na triceps 3x12
Přidávám 3 cviky na břicho cca po 20 opakování , anebo kolik zvládnu, tak aby to pořádně pálilo, ve třech sériích.
Výdrž ve vzporu
Přítahy kolen na TRX
Zkracovačky na balonu
Anebo mrkněte na video z ledna, kdy jsem trénovala vršek s trenérem :)
Po tréninku teď nově zařazuji intervalové kardio a musím říct, že mě to docela baví, přestože jsem si myslela opak. Když chceš ale něco co jsi ještě neměl, musíš udělat něco, co jsi ještě nedělal...takže proto :)
Nezapomínám se samozřejmě protáhnout i po tréninku a ani vy by jste neměli. V každé pozici se snažím vydržet aspoň 20 sec. aby to protažení mělo význam. Určitě nezapomeňte protáhnout hlavně prsní svaly, které mají tendenci ke zkracování ;)
A co vy? jak vypadá váš trénink vršku? A jak Vás vůbec trénování vrchní části těla baví?
Užijte si den a trénink :), Vaše V♥
Veru ty jsi koooča:D A sympaťák je i "pan" trenér:-) Sluší ti to za každé situace:-)
OdpovědětVymazatDěkujem Luci :)
Vymazatpěkný článek.. ale nejvíc mě stejně zaujalo, že si na úvodní protahování bereš činky :D
OdpovědětVymazat:D tak aspoň něco tě zaujalo
Vymazatne "aspoň něco", ale "nejvíc" ;)
Vymazatdobře, díky :)
Vymazatverčo,jak by jsi lajkovi vysvětlila ty supersérie? nějak si neumím představit, jak se jako cvičí víc cviků v sérii nebo jak to je?:)-
OdpovědětVymazatdejme tomu že jedeš super sérii tlaky na prsa a rozpažování. Znamená to, že si odjedeš první sérii po 12 opakování tlaků na prsa a hned bez přestávky přecházíš na jednu sérii po 12 opakováních rozpažování. Máš za sebou první supersérii a chvilku vydýchváš. Pokračuješ zase oba cviky bez přestavky, vydýcháváš po odjetí obou..je to srozumitelné? :)
VymazatJů, taková vystajlovaná i ve fitku :))
OdpovědětVymazatJasnýý ! Hlavně na video ;)
VymazatPríjemný článok a pekné video :) Mám to podobne, vršok idem 3krát týždenne a momentálne mi to strašne vyhovuje. Presne ako píšeš, odkedy som sa naučila zapájať a pracovať so svalmi, vršok ma baví rovnako ako spodok a nepotrebujem na každú časť tela zvlášť tréning s 10 rôznymi cvikmi (čo v dôsledku ani nedáva zmysel). Rada ešte striedam ťažké váhy silovo a nižší počet opakovaní a inokedy priemerné váhy a tých 10-15. Najdôležitejšie je určite naučiť sa počúvať vlastné telo a dodržiavať správne prevedenie.
OdpovědětVymazatTeším sa na článok na spodok :-) Zaujímalo by ma ešte, či ako bikiny trénujete čisto len na budovanie svalov a estetiku alebo trénuješ niekedy aj silovo a snažíš sa prekonávať samu seba a dávaš si nejaké ciele :)
ty počty opakování a váhy taky přizpůsobuji aktuálnímu stavu - energii, náladě a tak :) No to víš, že se snažím brát vždycky větší váhy a mám z toho fakt radost. Jsem soutěživá a to i v překonávání sebe a svých limitů :)
VymazatNaozaj veľmi krásne napísaný článok.. si veľmi inšpiratívna osoba a vážim si že sa o svoje cviky a skúsenosti delíš aj s nami. Vždy keď si prečítam tvoj nový príspevok mám chuť ísť si zacvičiť :)
OdpovědětVymazatTo mě moc těší, děkuji :)
VymazatAhoj Verunko, mohla bys prosím tě laikovi vysvětlit co je vlastně naturální kulturistika a bikini fitness? co je cílem v těch disciplínách a jak se hodnotí? díky za odpověď
OdpovědětVymazatNaturální kulturistika je opředena hlavně myšlenkou čistého sportu bez dopingu. Bikini fitness je kategorie čistě ženská, kde jde především o celkový vzhled, jemné ženské svaly, hodnotí se taky úprava pokožky, makeup, výběr plavek a doplňků, symetrie těla, prezentace a celkový dojem.
VymazatVerunko, díky za odpověď, takže to je vlastně taková sportovní Miss? Jak vlastně vypadá taková "sestava" na pódiu? a co se týče svalů - jak píšeš jemné ženské svaly - podle čeho je tedy vlastně porodci hodnotí, mě přijdou na fotkách všechny bikinky stejně krásné, neumím si představit, jak se porodci rozhodují, která je tedy krásnější :D
Vymazatnoo tak trochu by se to tak dalo říct, tohle je ale více sportovní odvětví. Na podiu jsou povinne pozy ve čtvrtobratech, pro představu je nejlepší pustit si záznam z nějaké soutěže. O rozhodování - ano musí to být hrozně těžké, co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému, mnohdy rozhodují detaily
Vymazat